Total visits : 442528 - Online visitors : 0

French

About us   

The Executive Committee


The Executive Committee is responsible for conducting the Association's activities and for supervising the General Secretariat.

It is composed of the Chairman and two Vice Chairmen, who are elected by the General Assembly, five members of that Assembly, who are appointed to represent the five sub-regions of the continent as defined by the UN Economic Commission for Africa or as may be determined from time to time by General Assembly, and a member elected by the Special and Honorary members.

The following list illustrates the cream of seasoned and renowned African Development Bankers who have successively served the Association as Chairmen of the Association and the Executive Committee. They include Messrs :

1. A. Daubrey (Côte d'Ivoire, 1975-78)
2. M. Matu-Wamae (1978-79)
3. René Amichia (Côte d'Ivoire, 1979-86)
4. J. Bentum-Williams (Ghana, 1986-90)
5. M. Aissaoui (Morocco, 1990-94)
6. Alhaji S.Y. Kasimu (Nigeria, 1994-96)
7. G. Mumba (Zambia, 1996-2003)
8. Sir Remi Omotoso (Nigeria, 2003-2004)
9. Mr Victor J. Nembelessini-Silué (Côte d'Ivoire, 2005-2007)
10. Mr Geoffrey Qhena (South Africa, 2007 - 2011)
11. Mr Peter M. Noni (Tanzania, 2011 - 2015)
12. Mr Patrick Dlamini (South Africa, Since 2015)

At its last meeting held in May 2015 in Abidjan, Republic of Cote d'Ivoire, the General Assembly took note of the composition of the Association's Executive Committee as follows :


 THE BUREAU
TITLES NAMES DATE OF ELECTION
 Chairman Mr. Patrick Dlamini (South Africa) 2015
 1st Vice-Chairman  Mr. Eugene N'DA Kassi (Cote d'Ivoire) 2015
 2nd Vice-Chairman Mr. Tariq Sijilmassi (Morocco) 2014
REGIONAL REPRESENTATIVES

 SOUTHERN AFRICA

Representative Mr. Dumisani J. Msibi (Swaziland) 2014
Alternate Mr. Thabo Thamane (Botswana) 2014

 CENTRAL AFRICA

Representative Mr. Constantin Mbengele Kwete Thamuk (D. R. Congo) 2013
Alternate Mr. Audace Bukuru (Burundi) 2015

 EAST AFRICA

 Representative Mr. Esayas Bahre (Ethiopia) 2014
Alternate Mr. Alex Kanyankole (Rwanda) 2014

 NORTH AFRICA

 Representative Vacant  
Alternate Vacant  

 WEST AFRICA

 Representative Mr. Zac Bentum (Ghana) 2015
Alternate Mrs. Gloria Menjor (Liberia) 2015
REPRESENTATIVE OF SPECIAL AND HONORARY MEMBERS
Representative Mrs. Vivienne Yeda Apopo (Uganda) 2014
Alternate Mrs. Ayao Yaovi Pierre Sedjro (Niger) 2014
537 visits, 135 today, 4944 pages